Kamenné obklady v zahradě. Kam s nimi?

Kamenné obklady v zahradě. Kam s nimi?
24.6.2019

Hledáte na svou zahradu něco extra? Něco, co vám budu všichni sousedé závidět a s čím se budete moci chlubit před nejednou návštěvou? Pokud navíc nejste ten typ člověka, který si doprostřed zahrady nechá nainstalovat velkou fontánu nebo extravagantní sousoší, máme pro vás tip. Vsaďte na přírodní kámen a obklady z něj. Skvěle tak v zahradě zachováte přirozené materiály a přitom jí vdechnete i trošku té elegance.

Kamenné obklady plotu. Jaké jsou možnosti? 

Vyhoďte své staré pletivo nebo obyčejné kovové trubky, kterými zahradu obehnal váš děda. Teď je trendy kamenný plot. Pokud si v hlavě představujete vysoký kamenný oplot, který vaši zahradu oddělí úplně od světa a vytvoří vám vaše osobní hradby, vyvedeme vás z omylu. Kamenný plot nemusí nutně znamenat nepropustnou zeď, i když je to také možnost. Oblíbená je především varianta nižního zděného plotu s kamenným obkladem, který od výšky několika desítek centimetrů nad zemí doplňují elegantní kovové tyče různých tvarů. Bezvadně se na kamenný plot hodí hned několi materiálů, mezi nimi břidlice nebo kvarcit různých odstínů.

Luxusní bazén s kamenným obkladem. Splňte si sen i vy

S horkým počasím přichází každoročně i touha pořídit si vlastní bazén. Nebo vy ji snad nemáte? Aby váš bazén dobře sloužil, ale taky se zahradou ladil, doporučujeme obložit jej kamennou dlaždou. Obklad z přírodního kamene kolem bazénu vám navodí atmosféru domácích lázní. Díky praktickým vlastnostem přírodního kamene si můžete být jistí, že obklady jen tak něco nezničí. Přírodní kámen je totiž odolný proti vodě, slunci i mrazu. Nedá na sobě znát ani mechaniské poškození, nebudou na něm patrné skvrny a velice jednoduše se bude udržovat. A po jakém materiálu sáhnout? Na obklady bazénů se hodí žula, která je na ně také nejoblíbenější.

Kamenná dlažba a obklady na terasu pro vaše stylové grilování

Co ještě k létu neodmyslitelně patří? Jednoznačně letní posezení na čerstvém vzduchu, grilování a zahradní párty, kdy konečně můžete využít veškeré benefity vaší zahrady. Na terase s dlažbou a obklady z přírodního kamene se vám bude oslavovat léto jedna báseň. Styl takové dlažby a obkladů doporučujeme sladit s celým domem. Pokud bydlíte v minimalistické vile, vsaďte na větší formáty a jednodušší kombinace, třeba na hladkou žulu. Pokud máte rádi hravost a je to z vašeho domu na první pohled znát, sáhněte do nepravidelných obkladech z porfyru, pískovce nebo kvarcitu.

Jak si nesešlapat trávník? S chodníčky a okrasnými kamínky

Zahradní chodníčky jsou ohromně praktická záležitost. Sešlapaná tráva totiž nejen nevypadá hezky, ale sekačka na trávu si s ní nemusí taky vždycky rozumět. Pokud se tedy často pohybujete po zahradě tam a zase zpět, přecházíte k bazénu nebo třeba do zahradního domku, vybudujte si chodníčky. Buďto můžete sáhnout po klasické kamenné dlažbě, nebo si vybudovat kamenný koberec z malých drtí, oblázků a kamínků. Nemusíte se přitom nijak omezovat výběrem barev, okrasné drtě a štěrky Pebblestone seženete třeba i v růžové, rudé, oranžové i černé variantě.