Jak vybrat přírodní kámen?

Jak vybrat přírodní kámen?
15.7.2022

Mezi nejmodernější trendy patří bezpochyby právě přírodní kámen. Hodí se do jak do obýváku, ložnice, předsíně tak jako obklad okolo bazénu, fasády a nebo plotu. Využití je mnoho a ještě více je právě materiálů a typů přírodního kamene. Jak vybrat ten správný materiál?

 

Milujete přírodu a chcete si kus z ní pořídit i přímo domů? Do interiéru i exteriéru si můžete pořídit kamenné obklady i dlažbu z přírodního kamene. Vybrat si můžete také stylovou kamennou kuchyňskou desku, parapet nebo i obložení krbu. Jak ale vybrat z nabídky ten přírodní kámen, který bude nejen skvěle vypadat, ale bude mít i vhodné vlastnosti pro své použití u vás doma? Připravili jsme pro vás pár tipů, k čemu se hodí naše nejoblíbenější kameny.

Břidlicové obklady i pro náročné 

Břidlice je osvědčenou klasikou a oblíbeným kamenem zejména díky svému netradičnímu a rustikálnímu vzhledu. Břidlice je skvěle odolná proti mrazu, vrtochům počasí a poškrábání (třeba od domácích mazlíčků nebo zahradního náčiní), dobře se i štěpí a opracovává, proto je zejména na elegantní obklady dovnitř i ven tím pravým řešením. Díky unikátnímu mixu odstínů od jemně béžových až po tmavě šedé je břidlice častou volbou nejen do přírodně laděných interiérů, ale i elegantních světlých místností.

břidlice   břidlice - přírodní kámen dekstone

Kvarcit pro dokonalé dlažby

Kvarcit, neboli křemenec, je typický svou zrnitostí a rozmanitými barvami. Svou strukturou se tak nejvíce hodí do exteriéru, jako vydláždění příjezdové cesty k domu, dlažba na terasu nebo pro moderní zahradní chodníčky. Kromě dlaždic z nepravidelných kusů kvarcitu nabízíme i větší jednolité kusy s opalovaným povrchem, které vyniknou skvěle jako obklad kolem bazénu. A z jakých odstínů kvarcitu můžete volit? Kromě klasické šedé a béžové můžete vybírat i z růžové nebo žluté barvy.

kvarcit   dekstone - kvarcit

Nejodolnější a nejspolehlivější kámen. Žula vás dostane

Když potřebujete kámen, který odolá extrémům, žula je pro vás to pravé. Zvládne mráz, déšť, sníh, horko, teplotní výkyvy a díky své tvrdosti i poškrábání. Žulu, neboli granit, můžete použít na dlažbu, obložení schodiště, ale i parapetů nebo jako odolný materiál pro kuchyňskou desku. Kromě klasických šedých a šedobílých odstínů můžete zvolit i netradiční barvy - krémové, hnědé, černé nebo i červené.

žula   žula - dekstone

Mramorová dlažba nejen jako známka luxusu

Kdekdo sní o elegantní kamenné dlažbě z mramoru. Tenhle klasický kámen ale už dávno nepatří jen na zámky a do starožitných interiérů. Jemný povrch a nezaměnitelné vzory kámen předurčují k vnitřnímu použití, nejvíce se využívá právě na dlažby a různé dekorace. Do exteriéru je mramor nevhodný - vůči tlaku, počasí i mechanickému poničení je méně odolný než například žula. Pokud tedy toužíte po stylové koupelně, elegantní kamenné podlaze v obýváku, parapetech, které ve vašem bydlení vyniknou, mramor vaše potřeby uspokojí. Jen musíte počítat s tím, že si za mramor připlatíte.

mramor   mramor - dekstone

Umělý kámen jako levnější a méně odolná alternativa

Pokud si chcete pořídit kamenné obklady nebo detaily, ale nemůžete si dovolit přímo přírodní kámen, vybrat si můžete ten umělý - Technistone. Ten je povětšinou ze sádrové nebo betonové imitace, oproti přírodnímu kameni je lehčí, ale také méně odolný. Pokud hledáte netradiční vzory a barvy kamenného vzoru, umělý kámen má oproti tomu přírodnímu výhodu - vybírat můžete z nazelenalých, narůžovělých, hnědých, ale i výrazně rudých odstínů.

Poznali byste, že jde o umělý kámen? 

Technistone