Kamenná dlažba a podlahové topení. Hodí se k sobě?

Kamenná dlažba a podlahové topení. Hodí se k sobě?
24.10.2022

Zima už je za dveřmi a možná vám promrzlé končetiny připomínají, že už si dlouhou dobu slibujete podlahové topení. Pokud se vám líbí kamenná dlažba, například z mramoru nebo žuly, a bojíte se, že ji nemůžete s vysněným podlahovým topením kombinovat, rozhodně pokračujte ve čtení. Kamenná dlažba, podobně jako ta keramická, totiž patří k nejlepším tepelným vodičům. Nemusíte se tak bát, že byste měli doma nebo v práci chlad, i na první pohled studený kámen může místnost i celý dům skvěle prohřát.

 

Mohu mít u kamenné dlažby podlahové topení?

Odpoveď na tuto otázku je velmi jednoduchá - ano, pro podlahové topení je kamenná podlaha dokonce ideálním řešením. Kámen má velice nízký tepelný odpor, je skvělým vodičem. Navíc se opravdu rychle prohřeje a teplotu udrží po dlouhou dobu. Na rozdíl od masivních dřevěných podlah, které mohou v teple vysychat a ve vlhku bobtnat, je kámen velmi odolný. Pokud si ke kamenné podlaze ovšem pořídíte filcový koberec s vysokým chlupem, své podlahové topení budete mít téměř zbytečné. Filc jako izolant teplo z podlahy nepropustí, proto doporučujeme koberce s co nejnižším vlasem, idálně do výšky jednoho centimetru.

Proč si pořídit podlahové topení?

Podlahové vytápění si v moderním interiéru zejména novostaveb získalo velkou oblibu. A právem. Díky podlahovému topení totiž teplo do místnosti proudí rovnoměrně. Na rozdíl od klasických radiátorů, ze kterých stoupá teplý vzduch vzhůru a následně se ochlazuje, podlahové topení prohřeje opravdu celou místnost. Velkou výhodou je také úspora energie a výdajů za teplo. Pokud se nezaleknete prvotních vyšších nákladů na instalaci, podlahové topení vám dlouhodobě může ušetřit spoustu peněz. A jaký je další skvělý bonus? Rozloučíte se s nevzhlednými radiátory a trubkami, které mohou kazit celkový vzhled interiéru a rušit například dokonalý vzhled stěny s moderním kamenným obkladem.

Jakou kamennou dlažbu k podlahovému topení vybrat?

Kámen je skvělý tepelný vodič a na jeho druhu úplně nezáleží. Při výběru se tak můžete řídit jen svými preferencemi a vkusem. Chcete podlahu, která něco vydrží, bude působit moderně a snadno ji se vším zkombinujete? Sáhněte po žule. Potrpíte si na luxus a nezaleknete se jemného vzorku? Líbí se vám interiér jako na zámku? Pak je pro vás tou správnou volbou mramor. Obecně platí, že kamenná podlaha je skvělá v kuchyni, koupelně, na schodišti, chodbě i v obývacím pokoji. Rozhodně se ji ale nebojte použít v ložnici, pracovně nebo dalších obytných místnostech, s vhodnými doplňky dokáže udělat divy.

Nechcete si kámen pořídit domů, ale skvěle by vynikl v sídle vaší firmy, v recepci hotelu, na podlaze vstupní haly nebo jen tak v kancelářích? Kamenná dlažba s podlahovým topením se hodí i do pracovního prostředí. Vaši kolegové tak kromě moderního vzhledu jistě ocení i příjemné teplo, které udělá namáhavý pracovní den určitě příjemnější.