Jak správně pečovat o přírodní kámen?

Jak správně pečovat o přírodní kámen?
17.7.2022

Kámen je ze své podstaty velice odolným materiálem, aby nám však vydržel v perfektním stavu opravdu co nejdéle, je zapotřebí se o něj vhodně starat. Proč a jak je nutné čistit přírodní kámen? Jaké speciální prostředky na to použít?

 

Lidé se pomalu ale jistě začali vracet k přírodě a do obliby se opět dostávají materiály, které známe už odpradávna. Kromě dřeva a přírodních tkanin se vrátil i trend přírodního kamene. Dnes už se často potkáváme s obklady z přírodního kamene, kamennou dlažbou, kamínky a valounky v zahradách nebo třeba s kamennou kuchyňskou deskou či parapetem. 

Přírodní kámen Dekstone v kuchyni   Využítí přírodního kamene dekstone

Proč je nutné čistit přírodní kámen?

Může se vám zdát, že přírodní kámen je odolný už sám o sobě a nějaké jeho čištění a údržba nejsou nutné. Na kámen ale každodenně působí různé vlivy. Venkovní dlažba a obklady se musí potýkat s deštěm, sněhem, sluncem a velkou zátěží. Vnitřní dlažba nebo například kuchyňská deska si musí poradit s rozlitými nápoji, padajícími předměty a někdy i řáděním malých dětí. 

Čištění kamene běžnými čisticími prostředky

Asi tím nejzákladnějším čištěním a údržbou dlažby je nutné zametání. Šetrné čištění je pak možné bez problémů i houbičkou, vodou a saponátem, čímž odstraníte ty nejběžněji vznikající skvrny. Máte doma prostředky na odstranění vodního kamene a prostředky obsahující abrazivum? Jejich použití se v případě přírodního kamene vyvarujte. 

Speciální prostředky na čištění přírodního kamene

Chcete si pro čištění svých kamenných obkladů a dlažby pořídit specializované prostředky určené přímo na kámen? Na běžné čištění doporučujeme Mr. Brill Mycí poliš s voskem. Potřebujete přípravek, který si poradí i s větším znečištěním a kámen vyčistí do hloubky? Sáhněte po Mr. Brill Neutrálním hloubkovém čističi nebo Bellinzoni Lem 3. 

Údržba přírodního kamene impregnací

Pokud váš kámen nasákne tekutinami nebo do něj proniknou nečistoty, mastnoty a různé chemikálie, může být nejen jeho zbarvení a povrch, ale celá jeho struktura narušena. Svůj přírodní kámen proto pečlivě impregnujte. Moderní impregnační přípravky na kámen vytvoří bezpečnou ochranu, nijak barvu kamene nezmění a vy tak nepoznáte rozdíl. 

Při impregnaci musíte dbát na to, aby byl povrch kamene čistý a suchý. Hledáte univerzální transparentní impregnaci? Doporučujeme Sopro MNP 704 - Naturstein - Fleckstop nebo Bellinzoni IDEA H20. Pokud chcete navíc zvýraznit barvu kamene, ideální je Bellinzoni Grezzo nebo Sopro MNF 705 - Naturstein - Farbvertiefer. Nechcete, aby vaše obklady poškodily nasprejované nápisy a graffiti? Určitě použijte Bellinzoni Antigraffiti Strip Vapour.

 

Jaké další čisticí a impregnační prostředky vám můžeme doporučit? Mrkněte se do naší sekce Stavební chemie nebo rovnou na e-shop Wallstone.cz